Jak dobrać pościel dla dziecka

Dla nowo narodzonego maluszka należy stworzyć w domu optymalne warunki, by czuł się bezpiecznie, niczym w brzuchu mamy. Istotny wpływ na komfort podczas snu (a niemowlak może spać nawet kilkanaście godzin w ciągu doby) ma odpowiednio dobrane posłanie w łóżeczku. Miękka i lekka pościel zapewnia maluszkowi komfort, nie przygniata nadmiernie, nie podrażnia skóry, a także pozwala osłonić przed chłodem, a także zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa.

Do najistotniejszych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas doboru pościeli dla niemowlaka, należy materiał poszewki. Najlepszym rozwiązaniem są tekstylia wykonane z naturalnych surowców. Do najpopularniejszych modeli należą tkaniny bawełniane, rzadziej wybiera się produkty jedwabne, satynowe oraz bambusowe. Tekstylia są miękkie i przyjemne w dotyku, a także nie stwarzają trudności w utrzymaniu czystości. Wyroby bawełniane można prać w pralce w 600C, co jest niezwykle ważne, gdyż pościel należy zmieniać niemowlakowi co najmniej raz w tygodniu bądź w zależności od zabrudzenia. Ponadto pranie w wysokiej temperaturze zabija bakterie oraz zarazki. Naturalne materiały doskonale absorbują wilgoć oraz zapewniają optymalną cyrkulację powietrza.

Z uwagi na ogromną ilość czasu, jaką niemowlaki i noworodki spędzają na śnie należy rozpatrzyć także dobór pościeli pod kątem właściwości antyalergicznych. Przebywanie w środowisku niesprzyjającym zdrowiu dziecka może przyczynić się do podrażnień skóry, a w dalszej konsekwencji różnego rodzaju powikłań. Materiały, które nie wywołują niepożądanych reakcji pozwalają dzieciom wypocząć i regenerować siły oraz organizm w czasie snu.

W zakresie kolorystyki najlepiej nie stosować nadmiernie pstrokatych i kolorowych nakryć. Noworodki oraz niemowlęta nie rozróżniają wszystkich barw. Są w stanie wyodrębnić kilka intensywnych kolorów - w tym biel, czerwień, czerń. Wśród standardowych egzemplarzy znajdują się produkty do łóżeczek 120x60 oraz 140x70. Praktycznym rozwiązaniem jest postawienie na komplety. Najprostsze zestawy składają się z poszewki na kołdrę oraz poduszkę, zaś bardziej rozbudowane posiadają także prześcieradła, ochraniacze na szczebelki, śpiworki, beciki, szlafroczki, kołderki (zimowa i letnia).