Wyprawka dla dziecka

Przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny wymagają wielu działań zakupowych. Trzeba zdecydować co będzie niezbędne, a co może okazać się stratą pieniędzy. Warto też rozplanować zakup poszczególnych produktów na cały okres ciąży. Pozyskanie wszystkich niezbędnych elementów jednocześnie może bowiem okazać się nadmiernym obciążeniem budżetu. Wyprawka dla noworodka to prawdziwe wyzwanie logistyczne dla przyszłych rodziców. Stworzyliśmy ten artykuł, aby pomóc Wam podjąć decyzję i stworzyć kompletną listę zakupów.

Ubranka

Podstawowym kryterium przy doborze ciuszków dla noworodka stanowi materiał. Najlepszym rozwiązaniem będą tkaniny bawełniane, warto też zwrócić uwagę na wyroby wykonane na bazie frotte, polaru i weluru. Wszystkie materiały są miękkie w dotyku i nie wykazują właściwości alergicznych. Kompletując garderobę warto także zadbać o dobór poszczególnych elementów, zachowują w miarę jednolitą kolorystykę. Ubranka stosunkowo szybko się brudzą (głównie podczas karmienia), dlatego konieczne jest ich częste pranie. Garderoba utrzymana w podobnej kolorystyce może być prana razem, co stanowi duże ułatwienie. Warto także zwrócić uwagę na metkę. Znajduje się tam oznaczenie w jakiej temperaturze i w jaki sposób można prać odzież. Najlepszym rozwiązaniem będą stroje wytrzymujące pranie w pralce w 60oC, jest to optymalna temperatura, przy której giną zarazki i znikają zabrudzenia.

Z reguły standardowe wymiary ubranek dla noworodków wahają się między 56 a 62 cm. Choć jest to kwestia szczególnie indywidualna, ponieważ maluszki rodzą się różnej wielkości. Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak zakupienie większych ubranek, aby dziecko miało swobodę ruchów.

W kompletnej wyprawce na pewno powinny się znaleźć:

  • body z krótkim i długim rękawem – osłaniające cały korpus i podtrzymujące pieluchę na właściwym miejscu;
  • kaftanik – odsłaniający kikut pępkowy, zapinany z przodu, tyłu, boku;
  • śpioszki – z łatwym zapięciem na ramionach oraz w kroku, umożliwiające szybkie przewinięcie lub przebranie;
  • pajacyk – bardzo wygodny dla maluszka i rodzica. Posiada zapięcia na całej długości, które umożliwiają szybką i prostą „obsługę”;
  • skarpetki – ogrzewają stópki, a także podtrzymują nogawki śpiochów. Nie mogą zbyt mocno opinać nóżki (nie powinny odznaczać się na skórze);
  • czapeczka – najlepiej cienka (trykotowa lub batystowa), zakładana poniżej 180C;
  • ciepłe stroje (sweterek, polarek) - na chłodniejsze pory wierzchnie ubranko – w porze zimowej najlepszym rozwiązaniem będzie polarowy pajacyk, kombinezon z kapturem, miękka czapeczka.

Jak nie dać porwać się szaleństwu podczas zakupów odzieżowych.

Kolejna para małych uroczych skarpeteczek, to kolejny wydatek, ani się obejrzycie a Wasza szafa będzie pełna ubranek, które być może nawet nie zostaną nigdy założone. Oto kilka praktycznych rad, w jaki sposób rozsądnie podejść do kompletowania ubranek na wyprawkę dla noworodka:

Nie kupuj na za dużo. Dzieci bardzo szybko rosną, czasem nawet przeskakują jeden rozmiar.
Pozwól obdarować się prezentami. Dla rodziców i znajomych ubranka będą doskonałym prezentem powitalnym.
Przyjmij ubranka po bliskich, dokup niezbędne produkty. Często dziecko przyjaciółki lub siostry miało sukieneczkę tylko kilka razy na sobie.
Korzystaj z zakupów internetowych. Sklepy stacjonarne często narzucają duże marże.

Pieluchy

Dzienne zużycie pieluch przez noworodka osiąga naprawdę duże rozmiary. Karmienie piersią sprzyja zwiększonemu metabolizmowi i częstszemu oddawaniu czynności fizjologicznych. Produkty jednorazowe są praktycznym rozwiązaniem, ale znacząco obciążają budżet – jedna paczka wystarcza zaledwie na kilka dni. Świetnie sprawdzają się podczas wyjścia, w podróży, itp. Jednak w domu i zwykłym trybie dnia najlepsze są pieluszki tetrowe – mogą być prane w 950C, szybko schną i nie wymagają prasowania. W zależności od intensywności ich użytkowania warto zaopatrzyć się w 20 do 50 sztuk. Nie powodują odparzeń oraz uczuleń.

Artykuły do kąpieli

Zalecane jest kąpanie maluszka codziennie, ale dopuszczalne jest także wykonywanie tej czynności co 2 lub 3 dni. Jednak wszystko zależy od pory roku i trybu dnia. Warto utrzymywać stałą porę tej czynności, niekoniecznie musi być to wieczór, jednak ciepła woda sprzyja usypianiu malucha. Do wyprawki dla noworodka konieczne będzie zakupienie:

  • wanienki i stelaża do niej;
  • leżaczka na wanienką;
  • ręczników;
  • termometru do wody;
  • kosmetyków pielęgnacyjnych: mydełko, spirytus (do pielęgnacji kikuta pępowiny), oliwka, krem przeciw odparzeniom, krem ochronny do buzi, zasypka, sól fizjologiczna (do przemywania ropiejących oczek), nawilżane chusteczki, jałowe gaziki, pałeczki higieniczne.

W domu

Wyposażenie pokoju dla dziecka musi być bezpieczne i zapewniać także komfort maluchowi oraz rodzicom. Warto dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych mebelków, np. nie stawiać łóżeczka przy oknie oraz bezpośrednio przy kaloryferze. Do niezbędnych elementów wyprawki dla noworodka należą:

  • łóżeczko – odstępy między szczebelkami nie powinny być większe niż 7 cm, warto także, aby mebelek był wyposażony w dwa wyjmowane szczebelki. Konstrukcja powinna być solidna, najlepiej z naturalnego materiału ( ewentualnie pomalowanego farbą nietoksyczną). Istotne jest regulowanie wysokości.
    kołyska – szczególnie ważna w pierwszych miesiącach życia maluszka. Naśladując ruchy, jakie dziecko odczuwało w okresie prenatalnym, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Koniecznie wyposażona w blokadę kołysania.
    przewijak – blat z miękkim kocykiem i ceratką. Najlepiej umieszczony na wysokości 85-90 cm.
    szafka/ komoda – na ubranka, pieluchy i akcesoria dziecięce.

W podróży

Podczas spacerów i podróży także należy zadbać o wygodę i komfort maluszka. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego wózka i fotelika samochodowego.